logo

Trolley Francesco

Stoi na stacji lokomotywa… Wielka ogromna i pot z niej spływa. A tuż przed nią pędzi na swoim Trolleyu Filipińczyk Francesco.  Właśnie przypadła jego kolei do kolejnych klientów. Ależ szczęście się do niego uśmiechnęło! Chyba pierwszy raz w jego karierze będzie wiózł paru dziwnie wyglądających i szczerze uśmiechających się na jego widok białych ludzi z dalekiego kraju! Na pewno zapłacą więcej!

Ciężko jest określić jak nazywa się zawód Francesco – jest on poniekąd kolejarzem, taksówkarzem, kierowcą prowizorycznej hulajnogi poruszającej się na torach kolejowych. Trolley to prawie wszystko co ma – to także jego jedyne źródło utrzymania. A przecież jest to tylko zwykła paleta z przymocowanym od spodu łożyskiem, która dzięki sile napędowej, jaką są jego nogi może bardzo sprawnie poruszać się po torach i omijać korki przewożąc nawet 10 ludzi na raz.

Francesco bardzo cieszy się objaśniając nam wszystko co i jak działa. Pracuje w zawodzie już 5 lat i jest zadowolony – utrzymuje siebie z żoną i dwójkę małych dzieci. Praca jednak wiąże się z dużym ryzykiem – aby jeździć na Trolleyu trzeba znać perfekcyjnie rozkład jazdy. Gdy pociąg nadjeżdża wszyscy pasażerowie schodzą z palety, Francesco bierze ją na siebie i czekają, aż przejedzie. Potem znów kładzie paletę i mogę jechać dalej. Jedynie problem zaczyna się gdy się wjeżdżają na most, a pociągi nagle pojawiają się z dwóch stron! Wtedy pozostaje tylko modlitwa i jak najszybszy zjazd. Francesco już raz przeżył taką sytuację, ale nie lubi o tym opowiadać. Takie rzeczy przydarzyły się także jego kolegom – niestety paru z nich zginęło.  Dlatego trzeba być bardzo uważnym. Francesco o tym wie, a jego żona jeszcze bardziej. Ale gdyby nie ten Trolly nie byliby w stanie utrzymać rodziny.

Biali pasażerowie schodzą z wózka, gromadka zaciekawionych dzieci z pobliskich slumsów przybiega i przygląda się z zainteresowaniem. Co oni tu robią? – widać w zaciekawionych oczach. Przecież to nie dzielnica zamożnych! Jeszcze nie wiedzą, że dla tych białych trolley Francesco to najlepsza taksówka w mieście!

http://youtu.be/VhiOqLuhp4sDodaj komentarz

Current ye@r *